5 książek z Irlandią w tle

Jak nietrudno się domyślić, jestem fanką Irlandii i tamtejszych krajobrazów.  Dzisiejszy wpis poświęcony będzie książkom, w których odnalazłam jej ducha.

Zapraszam do zapoznania się z 5 książkami z Irlandią z w tle.

1.Nicole R. Dickinson – Irlandzki sweter

Tradycyjne sploty goszczące na irlandzkich swetrach, niezwykle ciekawiły Rebecca’ę Moray. Każdy z nich bowiem opowiada inną historię swojego właściciela. Chcąc zgłębić swoja wiedzę, Rebecca wraz z małą córeczką wybiera się na zachodnie wybrzeża Irlandii. Poznajemy wraz z nimi  historie mieszkańców wyspy, ich zwyczaje. Książka zawiera wiele opisów krajobrazu, które pozwalają przenieść się w opisywany świat. Myślę, że jest to lektura idealna na lato.

2.Sharon Owens – Herbaciarnia pod morwami

To chyba jedna z moich ulubionych książek, których akcja rozgrywa się w Irlandii. Historia opowiada o losach herbaciarni w Belfaście, słynącej z przepysznych wypieków. Jej właścicielami są Penny oraz Daniel a ich małżeństwo wisi na włosku. Herbaciarnia przyciąga klientów, których losy również zostają nam przybliżone. I tak poznajemy historię fanki Nicolasa Cage’a, specyficznych sióstr bliźniaczek czy kobiety, która pragnie odnaleźć ukochanego po dwudziestu latach. Sharon Owens wykreowała niesamowicie osobliwy świat, w którym chciałoby się pozostać na dłużej, niż tylko na filiżankę dobrej herbaty.

3.Cecelia Ahern – P.S. Kocham Cię

Jeden z największych wyciskaczy łez! Zarówno książka jak i film, to pozycje, po których będziecie pływać w morzu chusteczek. Wzruszająca historia prawie idealnego małżeństwa. Holly i Gehry są nierozłączni. Można by nawet powiedzieć, że dobrali się idealnie, a każdy, kto wyobraża sobie idealnie zgrane małżeństwo, powinien pomyśleć właśnie o nich. Niestety, w wyniku choroby Gehry umiera, jednak paradoksalnie nie zostawia jej z tym samej. Gehry przygotowuje listy, które co miesiąc trafiają do Holly i pomagają jej pogodzić się z tragedią.

4.Cecelia Ahern – Love, Rosie

Ostatnimi czasy to dość popularna pozycja, jednak niewiele osób wie, że została wydana dużo wcześniej, pod tytułem „Na końcu tęczy” i w takiej właśnie wersji trafiła w moje ręce po raz pierwszy. Powieść epistolarna opisuje historię dwojga przyjaciół – Rosie oraz Alexa, którzy znają się od dziecka. Los niestety nie zaplanował dla nich dalszego szczęśliwego życia w Irlandii. Jedno z nich zmuszone było opuścić ojczyznę i wyruszyć do Ameryki. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czy ich przyjaźń zamieniła się w coś więcej lub czy w ogóle przetrwała, sięgnijcie po tę książkę.

5.Maeve Binchy – W kręgu przyjaciół

Klasyka. To pozycja dość obszerna jednak warta przeczytania. Historia kręci się wokół pochodzącej z miasteczka pod Dublinem Benny – zakompleksionej dziewczyny i jej przyjaciół. Poznajemy ich losy od lat dziecięcych do dorosłych. Kolejna niezwykle urocza powieść. Nie brakuje w niej również intryg, dramatów czy zabawnych sytuacji.

Dodaj komentarz